Ahmetli Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Psikologların görev alanı oldukça geniştir. Grupların ya da bireylerin davranış ve hareketlerini gözlemler ve bu davranışların ana sebebini açıklayıp çözüm üretmeye çalışır. Bu duygu durum değişiklikleri genelde çocukluk çağında ortaya çıkar ama çok baskın olarak gözlemlenmeyebilir.

Ergenlik ve yetişkinlik zamanlarında, zor hayat şartları ile kendini dışarıya vurabilir. Bu duygu karışıklığı ile yaşayan insanlara yardımcı olan bilim dalına da psikoloji adı verilir. Psikologlar ise bu mesleği yapan kişilerdir. Özellikle cezaevi, okul, klinikler, adliye, hastane, adli tıp ya da fabrika gibi yerlerde görev yapan psikologlar sizi bu duygu durum değişikliğinden kurtarır. Sizi dinleyen ve sizinle empati yapan psikologlar sayesinde, üstelik size sorulan sorular eşliğinde de fark ettirmeden kendinizi anlatmış da olacaksınız. Hayatınızı asla yargılamayacak uzman kişiler sayesinde hayatınıza siz de yeni bir yön verebilirsiniz.

Ahmetli Psikolog hizmetleri ise, Manisa ilinde kurulan ve grup ve birey sağlığı ile ilgilenen bir kurum olarak çalışma hayatına başladı. Bu kurum sayesinde, artık Manisa ilinde yaşayan insanlar, ruh sağlığındaki değişimleri fark ettikleri andan itibaren kendilerine en uygun tedavi yöntemini kolaylıkla bulabileceklerdir. Bu kliniğin içerisinde birden fazla tedavi çeşitleri bulunur. Verilen bu terapi hizmetlerini, psikologlar eşliğinde bulabilirsiniz. Ahmetli psikolog kliniği içerisinde bulunan terapi çeşitleri ise şu şekilde sıralanmıştır;

  • Çocuk terapisi
  • Ergen terapisi
  • Bireysel terapi
  • Yetişkin terapisi
Ahmetli Çocuk Terapisi | Ahmetli Çocuk Psikologu
Ahmetli Çocuk Terapisi | Ahmetli Çocuk Psikologu

Çocuk Terapisi

Çocuk terapisi; çocukların günlük yaşantılarını gözlemleyip sosyal hayatlarındaki yaşantılarını etkileyen ve değişimlere yol açan duygu durum ve davranış sorunlarını ele alır. Bu duygu durum ve davranış sorunları evde ya da okulda başlayabilir. Çocukta meydana gelen bu durum ve davranış sorunlarının ana temelini anlayıp çocuğun yaşına en uygun olan psikolojik tedavi yöntemlerini geliştirmeye çalışır. Çocuk psikolojisi uzmanları sayesinde çocuğunuzun kişilik gelişimi etkileyen olaylar belli yöntemler ile belirlenerek çocuğa bu durumlar karşısında psikolojik anlamda bir savunma mekanizması öğretilir. Bu savunma mekanizması, çocuğun problemine göre çocuğa özgüven, cesaret, kendini anlatma ve kanıtlama gücü sunar.

Çocuk terapi yönteminde sıklıkla kullanılan tedavi yöntemi ise oyun terapisidir. Çünkü oynanan her oyun, çocuk için iyileştirici bir etki bırakır. Bu oyun terapisi yöntemi, özellikle 0 – 6 yaş arasındaki çocuklar üzerinde oldukça etkilidir. Ayrıyeten çocuk, bu tedavi yöntemleri ile sosyal hayata daha çabuk adapte olur ve kendi karakterini daha özgün bir şekilde geliştirebilir. 0- 6 yaş aralığında bulunan çocuğunuzda bazı duygu durum değişiklikleri fark ettiğiniz an, vakit kaybetmeden bir çocuk psikoloğu ile görüşme sağlayıp uygulanan Ahmetli Çocuk Terapi yöntemleri ile sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Ergen Terapisi

Ahmetli psikolog hizmetleri kapsamında sunulan bir diğer terapi yönteminin adı ergen terapisi olarak geçer. Bu terapi yönteminde, 12 ve 18 yaş aralığında bulunan bireylerin psikolojik problemleri ile ilgilenilir. Yapılacak olan tedavi yöntemi sayesinde, ergen bireylerin sorunları soru cevap şeklinde çözüme kavuşturmaya çalışılır ve kendilerini tanımalarına yardımcı olmaya çalışılarak kendi özelliklerini fark etmeleri sağlanır. Uygulanan terapi yöntemleri sayesinde, sorunların temel kaynağı ile nasıl baş edecekleri öğretilir. Öğretilen bu terapi yöntemleri sayesinde, ergen kişiler büyüme aşamasındaki ruhsal bozukluklarını tanımlayabilir ve kendilerini rahatsız eden her problemle kendilerine uygun tedavi yöntemleri ile baş etmeyi öğrenirler. Ahmetli Ergen Terapisi , kişinin yaşadığı duygu durum bozukluklarına göre 2 ay ya da 6 ay kadar sürebilir. Çocukluk ile büyüme arasındaki duygu değişikliklerine adapte olmakta zorlanan bireyler için, uygulanan bu tedavi yöntemleri oldukça başarılı sonuçlanır. Eğer siz de çocuğunuzda büyüme sorunları fark edecek olursanız zaman kaybetmeden bir ergen psikoloğu ile görüşme sağlayıp çocuğunuza en uygun olan terapi yöntemi ile bu durumu daha rahat çözüme kavuşturabilirsiniz.

Yetişkin Terapisi

Yetişkin terapisi uygulanacak kişiler, yirmi iki yaş sonrası duygu durum bozukluğu ve karmaşası  ile uğraşan ve sosyal hayata zor adapte olan kişiler için tedavi yöntemleri geliştirir ve tüm çalışmalarını bu yönde ilerletir. Yetişkinlik dönemindeki problemlerin ana sebebi ise genelde, çocukluk ile başlayan problemleri kapsar ve ergenlikte tedavi edilmeyen problemler de üstüne eklenince, kişi olayların üstesinden gelecek ruh sağlığını kaybeder ve muhakkak bir uzman görüşüne ihtiyaç duyar. Tam da bu anda yetişkin terapisi devreye girer, kişiye ihtiyaç duyduğu psikolojik desteği konuşarak ve empati kurarak sağlar. Ahmetli Yetişkin Terapisi yöntemi, kişinin yaşamakta olduğu duygu karmaşasının seviyesine göre değişiklik gösterebilir. Bu yetişkin terapisi zaman dilimi en az haftada bir kere olmak kaydıyla 4 seans ya da 5 seans sürebilir.

Bireysel Terapi

Bireysel terapi yöntemi sayesinde, hayatınızda yaşadığınız zorlu süreçlerinizi ya da kişisel gelişim zamanlarınızı anlamlandırmak istediğiniz zaman yapılan bir çeşit psikoterapi yöntemidir. Bu terapi yönteminde bireyin hayattan beklediği ihtiyaçlar belirlenir ve bu ihtiyaçların doğrultusunda bir tedavi yöntemi geliştirilir. Seans esnasında sorulan sorular ya da öğrenilmek istenilen bilgiler sayesinde sizin hayatınızı psikoloğunuz daha yakından çözümleyebilir. Yapacağınız bireysel terapi 50 ya da 60 dakika boyunca sürebilir ve bu seans içerisinde sadece sizin hayatınızdan bahsedilir. Konuşacağınız konuları ortaklaşa belirleyip hayatınızdaki kırılma noktalarının sizde bıraktığı etkilerin duygu durumlarını psikolog ile paylaşabilirsiniz. Ahmetli Bireysel Terapi yöntemini kullanmak için illa psikolojik sorunlar yaşamak zorunda değilsiniz. Hayatınızı daha keyifli bir hale getirmek için kullanacağınız bu terapi yöntemi ile yaşadığınız hayat şartlarına daha kolay uyum sağlayabilirsiniz. Bu terapi yöntemine başlamak için öncelikle sizinle ön görüşme yapılır. Bu ön görüşme sayesinde, yaşamınızı genel olarak anlatırsınız ve daha sonraki görüşmeler için uygun gün ve saati belirlersiniz.

Aile Danışmanlığı

Aile danışmanlığı, evli çiftlerin ya da aynı ev içerisinde yaşayan insanların birbirleri ile yaşadığı problemlerin çözümlerini ele alır. Bu var olan sorunlar için, herkese uygun olan çözüm yöntemlerini üretir ve danışmanlık hizmeti verir. Bu yapacağınız seans görüşmesinde konular, sizin istekleriniz doğrultusunda belirlenir ve üretilen çözümler herkesi memnun eder. Aile danışmanlığı seansında; boşanma ve ayrılık sürecinde evli çiftlere verilen destek, aynı zaman da o evde yaşayan çocuklara da verilebilir ve bu durum daha kolay atlatılır. Eğer aile danışmanlığı alan kişiler ilaç kullanmak zorunda ise, bu durum ile ilgilenen yetkili birime durum aktarılır ve hasta sevki yapılabilir. Bu terapi yöntemi alanında uzman olan kişilerce, gelişmiş gözlem becerisi olduğu için, kişilerde oluşan duygu durumları anlatılmasa bile fark edilir ve terapi problemli olan yöne doğru fark ettirilmeden kayabilir. Yani aslında kişilerin anlatmak istemediği sorunlar da bu seanslar ile kişiye hissettirilmeden çözüme kavuşturulur. Ahmetli Aile danışmanlığı alan kişiler, karşı taraf ile çözemediği her türlü sorunu bu terapiler ile sonuca kavuşturabilir. Ayrıyeten bireylere, çözmek zorunda olduğu psikolojik problemlerle nasıl baş edeceği de öğretilmiş olur. Bu terapi yöntemi size, aile bireyleriniz ile sağlıklı bir iletişim kurmayı ve daha sağlam ilişkiler geliştirmeniz için yardımcı olan bir bilim dalıdır. Çünkü duygu ve düşüncelerini daha rahat paylaşan insanların, sosyal hayatta daha başarılı oldukları ve ruhsal durumlarını daha rahat anlayabildikleri çok net bir şekilde gözlemlenmektedir.