ONLİNE TERAPİ İZMİR

Teknolojinin gelişmesi ile günümüzde neredeyse her uygulama dijital ortamda gerçekleşir. Bu sayede teknoloji hayatımıza pratiklik katmıştır. Bu kapsamda işlerimiz hızlı bir şekilde halledilir olmuştur.

Öyle ki dijitalleşen hayatlarımızda, terapi hizmetini bile internet üzerinden alır hale geldik. Bu noktada online terapi uygulamaları oldukça rağbet görmeye başlamıştır. Türkiye’nin dört bir yanında hizmet veren psikologlar, online terapi İzmir merkezli çalışmaları ile öne çıkıyor.

Bu makalemizde online terapi hakkında bilgi vereceğiz, ardından bu hizmetleri veren kişi ve kurumların konumlarından bahsedeceğiz.

ONLİNE TERAPİ NEDİR?

Online terapi, psikolog ve danışanın yüz yüze görüşemediği durumlarda, internet üzerinden sağlanan tüm psikoterapi hizmetlerine verilen isimdir. Bu terapinin ilk örneği 1986 senesinde kurulan bir forum tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu foruma yaşadıkları sıkıntıları yazan kişilerin sorunları, anonim psikologlar tarafından cevaplanıyordu.

Özellikle pandemi ile artan ruh hastalıkları, online terapi sayesinde iyileştirilebiliyor. Türkiye’nin dört bir yanında hizmet veren terapistler bu sistem ile, hastaları nerede olurlarsa olsunlar görüşme gerçekleştirebiliyorlar.

Online terapi, internet üzerinden gerçekleştiği için Türkiye’nin farklı illerinde bulunan psikologlar, hastaları ile görüntülü olarak görüşebiliyorlar. Bu gibi hizmetlerin merkezi olan İzmir şehri, uzman psikologları ile danışmanları buluşturuyor. Kişiler, online terapi psikoloğu tarafından aldıkları randevular ile internet üzerinden görüşme sağlıyorlar.

Böylece danışmanlar Türkiye’nin neresinde olursa olsun, İzmir’deki uzman terapistler ile görüşme sağlayabiliyor.

ONLİNE TERAPİ AVANTAJLARI

Online terapide kişiler terapistleri ile yüz yüze görüşmek yerine, internet üzerinden çeşitli kanallar aracılığıyla görüşme sağlarlar. Bu sayede terapistlerin ofisine gitmek için planlama yapılmasına gerek duyulmaz. Böylelikle görüşmeler daha da pratikleşir. Aynı zamanda kişiler kendilerini rahat hissettikleri yerde bu görüşmeleri gerçekleştirerek, kendileri hakkında en doğru ifadeleri kullanırlar.

Yetkin terapi uzmanları şehrini de yer almayabilir. Bunun yanı sıra tercih etmek istediğiniz uzman, size oldukça uzak bir konumda bulunabilir. Bu gibi durumlarda online terapi hizmeti oldukça faydalı olabilir.

Örneğin Kemalpaşa’da yaşayan bir kişi İzmir psikoloji hizmetlerinden yararlanmak isteyebilir. Böyle bir durumda kişinin bu şehre gitmesi oldukça uğraştırıcı olacaktır. Aynı zamanda bu eylem, kişi için zaman kaybı olur. Böyle bir durumda kişi online terapi hizmeti veren bir psikologdan randevu alabilir. Daha sonrasında kişi bu uzman ile internet üzerinden görüşerek sorunlarına çözüm bulabilir.

Pandemi döneminde de karantina gibi olaylar esnasında bu gibi hizmetler oldukça fazla ilgi görmüştü. Bu dönemde herkesin evlerinde kalması gereken bir zaman olmuştur. Burada ise kişiler oldukça zorlanmıştır. Sosyal bir varlık olan insan, karantina gibi bir süreçte yalnızca duvarlar içinde kalarak belli eylemleri gerçekleştirilebilmiştir. Bundan dolayı kişilerde pek çok psikolojik rahatsızlık görülmeye başlanmıştır. Bu dönemde kişiler, online terapi alarak kendilerini daha iyi hissetmişlerdir.

ONLİNE TERAPİ İŞE YARIYOR MU?

Online terapi, günümüzde oldukça fazla tercih edilen bir yöntemdir. Online terapi esnasında kişiler, kendilerini rahat hissettikleri ortamda bulundukları için oldukça olumlu gelişmeler göstermişlerdir. Bununla birlikte online terapi herhangi bir efor sarf etmeye ihtiyaç duyulmadığı için, düzenli olarak gerçekleştirilebiliyor.

Online terapiye katılım oranına bakıldığında, bunun oldukça yüksek olduğu görülmektedir. Bu da bize online terapinin devamlılığının yüksek olduğunu gösterir. Bir terapide en önemli noktalardan biri danışmanların terapiye katılım oranlarıdır. Online terapi ile oldukça gelişen bu oran, kişilerin bu terapiye olan ilgilerini arttırmıştır.

ONLİNE TERAPİ VE YÜZ YÜZE TERAPİ

Danışmanlarca merak edilen ise online terapinin geleneksel terapi kadar etkili olup olmamasıdır. Online terapi, geleneksel terapinin tüm aşamalarını içerir. Tek fark bu terapinin yüz yüze değil, internet üzerinden görüntülü bir şekilde gerçekleşmesidir. Bu durum terapinin kalitesini etkilemez.

Online terapi ile yüz yüze terapi kıyaslaması, günümüzde oldukça sık yapılmaktadır. Bu da kişilere online terapinin yüz yüze terapi kadar etkili olup olmadığını düşündürmektedir. Yapılan çeşitli araştırmalara göre, online terapi geleneksel terapi kadar etkilidir. Öyle ki, 2014 yılında yapılan deneylerde online terapinin kişiler üzerindeki olumlu gelişmeleri göz önüne serilmiştir.

Aynı zamanda online terapi alan kişilerde bu olumlu gelişim sürekliliğini korumuştur. Bu bilimsel çalışmalardan sonra, online terapiye olan önyargı kırılmıştır. Pandemi dönemiyle adını duyduğumuz online terapi, bu dönemden sonra da hayatlarımızda oldukça önemli bir yer tutacak gibi görünüyor.