İzmir Çocuk Terapisi

Psikolog denetiminde yapılması gereken çocuk terapilerinin son zamanlarda adı oldukça telaffuz edilmektedir. Özellikle ergenlik çağında bulunan veya aile içerisinde zor zamanlar geçiren çocukların, ihtiyaç duyabildiği bu terapi bir hayli anlamlı yol kat etmektedir. İzmir bölgesinde çocuk terapisi ihtiyacınız için Psikolog Doğan Tura uzmanlığı ile desteğinizde.

İzmir pedagog yöntemleri aracılığıyla uygulanan çocuk terapisi tanımı, çocukların kendilerini dışa vurum biçimlerinde, gündelik hayattaki davranışlarında zorluklar veya davranışsal bozukluklar bulunması durumunda uygulanan metotlar bütünüdür. Aile içerisinde yaşanan şiddet, uzlaşmazlık gibi durumların yanı sıra hastalık ve okul hayatı içerisinde zorbalığa maruz kalan çocukların psikolojik durumlarını daha ılımlı bir seviyeye getirme çabası içerisinde bulunur çocuk terapisi. İzmir çocuk terapisi çocukların aynı zamanda stresle de kolayca başa çıkabilmeleri için çaba sarf etmektedir. Birçok farklı amaç ve işlevi olan çocuk terapisinin genel hatlarıyla amaçları şu şekildedir;

 • Çocuklarda görülebilecek olan psikolojik bozuklukların önüne geçmek
 • Duygu problemlerini kontrol edebilmelerini sağlamak
 • Stresi büyük bir tehdit olarak görmelerinin önüne geçmek
 • Bizzat kendilerine olan güvenlerinin kazanılmasını veya geri gelmesini sağlamak
 • Dışa dönük ve topluma karışan çocuklar haline getirmek

Tüm bunlar aslında her çocuğu ihtiyaç duyduğu ve ileride psikolojik açıdan sağlıklı bireyler olmalarını sağlayan amaçlar arasındadır. Dolayısıyla çocuk terapisinin asıl amacının çocukların hem anlık olarak hem de ileriye dönük olarak hayatlarını iyileştirmek olduğu söylenebilir.

İzmir Çocuk Psikoloğu

İzmir çocuk psikoloğu uygulamaları arasında bulunan çocuk terapisi uygulamaları alanında oldukça uzman ve psikoterapi eğitimi almış kişiler tarafından yapılmalıdır. İzmir’de uzman psikologlar aracılığıyla çocuklarla yapılan görüşmelerin neticesine göre yapılan bu terapilerde birçok farklı tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntemlerin genel işlevi uygulama bazlı olmaktadır. Oyun aracılığı ile uygulanan tedaviler en çok tercih edilen yöntemler arasında ulunmaktadır. Bu sayede çocukları gözlemleme fırsatı elde edilmiş olacaktır. Tam da bu esnada çocuklar ve psikologlar arasında bir bağlantı kurulması oldukça önemlidir. Zira çocukların kendisini gözetleyen bir kişinin olduğunu düşünmesinden de onun varlığını benimseyen bir kişinin orada olduğunu bilmek çok daha rahatlatıcı olacaktır.

Çocuk Terapisi Uygulama Yöntemleri

Çocuk terapisi İzmir için uygulama alanı en geniş olan illerden bir tanesidir. İzmir’de bu alanda uzmanlaşmış birçok psikolog bulunmaktadır. Çocuk terapisi özellikle iki farklı yöntem üzerinden uygulama alanı bulmaktadır. Bunlardan ilki konuşma yöntemidir. Konuşma yönteminde asıl amaç terapi yapılacak olan çocuğu ve içerisinde bulunduğu durumu anlama çabasıdır. Çocuğun verdiği cevaplardan ve cevabı verme biçimlerinden bir sonuca varılmak hedeflenmektedir. Bir diğer yöntem ise oyun terapisidir. Burada çocuklara verilen bir takım oyun araçları bulunur ve onlardan oyun oynaması istenir. Bu esnada çocuğun sergilemiş olduğu davranışlara bakılarak terapide bir ilerleme yönü belirlenir. Burada asıl amaç çocukların kendi duygularını ve düşüncelerini ifade edebilmelerini sağlamaktır.

HANGİ DURUMDA ÇOCUK TERAPİSİNE BAŞLANMALIDIR?

Çocuk terapisine başlanılması gerektiği düşünülen bazı durumlar mevcuttur. Bu durumlar birçok farklı kategoride birbirinden ayrılmaktadır. Dolayısıyla İzmir çocuk danışmanlığı uygulaması yapılmadan önce çocukların hangi durumlarda terapi alması gerektiğinin bilinmesinde fayda olacaktır. Çocuk terapisine aşağıdaki durumlar kapsamında başlanılabilmektedir.

 • Çocukların ölçüsüz biçimde ve yersiz durumlarda kendilerine gerek psikolojik olarak gerekse fiziksel olarak uyguladıkları zarar vermeleri durumunda çocuk terapisi uygulanabilmektedir.
 • Aile içerisinde yaşanan olumsuz olaylar, aile içi şiddet gibi durumlarda çocuk terapisi uygulanabilmektedir.
 • Öğrenme güçlüğü ulunan çocukların kendilerini bu anlamda geliştirebilmeleri için çocuk terapisi uygulanabilmektedir.
 • Sürekli olarak duygu durum bozukluğu yaşayan çocukların duygularını denge içerisinde tutabilmelerini sağlamak maksadıyla çocuk terapisi uygulamaları gerçekleştirilebilmektedir.
 • Okul içerisinde arkadaş grupları tarafından dışlanan ve bu sebepten dolayı da içe kapanık bir hale gelen çocuklar bu terapi yöntemlerinden faydalanabilmektedir.
 • Bağımlılık türleri içerisinde bulunan çocukların, yas durumu içerisinde bulunan çocukların, uyku problemi veya yeme bozukluğu bulunan bozuklukların giderilmesi ve tamamen önüne geçilmesi için çocuk terapisi uygulanabilmektedir.

ÇOCUK TERAPİSİNDE FAYDALANILABİLECEKLER

İzmir çocuk terapisi alanında oldukça uzman ve deneyimli psikologlar ile çalışmalarını gerçekleştirdiğinden, uygulama esnasında faydalanılabilecek birçok materyal kullanılmaktadır. İzmir psikolog uygulamaları kapsamında gerçekleşen çocuk terapisi içerisinde birçok farklı oyun materyali kullanılmaktadır. Oyun terapisi kapsamında kullanılan bu materyaller çocuk terapisinde faydalanılabilecekler arasındadır. Bu materyaller genel olarak şu şekildedir; çocuk oyuncakları, el yapımı çizimler, kum içerisinde yapılan şekiller, kuklalar ve el kartları şeklindedir.