İzmir çift ve ilişki terapisi süreçleri içsel veya dışsal kaynaklı problemlerle baş edilebilme becerisi ve yetisi edinilmeyi amaçlar. Elde edilen kazanımlar bireyler için hayatları boyunca problemler karşısında savunma mekanizması oluşturmaya yarayan bir değer olur. Problemlerle baş edebilme becerisi, yaşanacak travma ve olumsuz sonuçlarının oluşmasını kökten engeller.

Aile terapileri bireylere aile, toplum ve sosyal çevrede yalanılacak olumsuzluklarla baş edebilme, mücadele kabiliyeti gibi kazanımlar ve yönelimler sağlar. Terapi süreçlerinde kişilerin yaşam öykülerinden yola çıkarak dile getirilen sorunlarda kişiye verdiği zarar tespit edilerek tedavi ve terapi yöntemleri oluşturulur.

Alanında uzman ve deneyimli Psikolog Doğan Tura İzmir aile danışmanı olarak çiftlere psikolojik destek verir. Aile terapilerinde öncelikle bireylerin birbirlerine karşı farkındalık sağlanarak özgüven, sorumluluk ve görev dağılımı bilinci geliştirilir. Farkındalık sağlayan bireyler arasında sevgi bağı, önemseme ve empati becerisi artar. Bireylerde sağlanan özgüven duygusu bütün sorunlara karşı baş edebilme şansını artırır.

İzmir Çift ve İlişki Terapisi Yöntemi

İzmir çift ve ilişki terapisi yönteminde uygulanan terapi çeşitleriyle sorunlar tespit edilerek değerlendirme yapılır. Sorunların tespit edilebilmesi tedavi sürecini başlatır. Aile terapileri çiftler arasında, bireysel olarak veya diğer aile fertlerinden oluşabilir. Psikolog yönlendirmesiyle gerekli görüldüğü zaman çoklu terapiler yapılabilir. Farklı bakış açıcı ve görüşler ortak sorunların detaylı olarak incelenmesini sağlar. Farklı bakış açıları sorunun şiddeti hakkında detay oluşturur. Aile terapileri yaşanan sorun ve travmaya bağlı olarak 8 seanstan 24 seansa kadar bir zamanı kapsayabilir.

İzmir çift ve ilişki terapisi çalışma alanları oldukça kapsamlı olabilir. Bireye bağlı sorunlar olduğundan birçok farklı etken üzerinde durulabilir. Ele alınan terapi çeşitleri:

 • Öfke ve şiddet kontrolü
 • Stres ve stresle baş edebilme
 • Depresyon ve travmatik durumlar
 • Bipolar kişilik bozuklukları
 • Aile içi kayıplar ve yas süreci
 • Kronik hastalıklar ve hasta yakınlığı
 • Ergen ebeveynliği
 • Ekonomik sorunlar, işsizlik ve mobing
 • Cinsel istismar travmaları
 • Boşanma ve ayrılık süreci
 • Cinsel problemler

İzmir Çift ve İlişki Terapisi Faydaları

İzmir çift ve ilişki terapisi kişilerde oluşan korku, endişe, önyargı, sorunlarla baş edememe gibi birçok insana dair psikolojik temelli sorunların giderilmesi, önlenebilmesi ve güçlü ruhsal dengenin oluşmasını sağlar. Aile içi yaşanan sorunların giderilebilmesi için bireyler arasındaki etkileşimim artmasını sağlayarak sevgi bağı oluşması sağlanır. Halk arasında yaygı olan çekince psikoloğa gitmeye utanma, endişe ve sorunları dile getirememe gibi kaygılardan oluşur. Günümüzde birçok başarılı sanatçı, sporcu, iş insanı ve kişi profesyonel psikolojik destek alarak çalışma ve sosyal hayatlarına yön veriyor.

Birçok uluslararası şirket çalışanlarının ruh sağlığını korumaya yönelik eğitim ve seminerler düzenliyor. Ruh sağlığı tıpkı beden sağlığı gibi hayati önem taşıyor. Ruhsal ve zihinsel sağlığı tam olan bireyleri aile, çevre ve iş hayatlarında sorunlarla nasıl baş edebileceklerini bilerek hareket ediyor ve daha az travma yaşıyor. Yapılan test ve ölçümlerle bireylerin zayıf ve eksik yönleri tespit edilerek bu alanlarda destek çalışmaları yapılabiliyor. İzmir aile danışmanı bireyler arasındaki iletişimi güçlendirerek kişiler arasındaki bağın güçlenmesini sağlayarak, dinleme, anlama ve hak verebilme yeteneğinin artmasını sağlıyor.

Yapılan terapilerle bütünsel açıdan problemlerin çözümüne katkı sağlanıyor. Aile fertlerinin zihinsel ve ruhsal faaliyetlerinin iyileştirilmesi, düzenlenmesi herkes açısından huzur ve denge yaratıyor. Terapi devam ettikçe elde edilen kazanımların ilişkiye olumlu olarak yansıması sonucunda bireylerin tedaviye katılım hevesi ve isteği de doğru oranda artış gösterir. Aile bireylerinin her birinin güçlü, özgüvenli ve kendine inanan kişiler olması sağlanarak güçlü beraberlikler oluşmasına destek olunur.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir