İZMİR ÇİFT VE İLİŞKİ TERAPİSİİZMİR İLİŞKİ VE ÇİFT PSİLOLOĞU

İzmir çift terapisi, çiftler arasında değişim ve gelişim sağlamak için, çiftlerin arasında bulunan ilişkinin geliştirilmesi adına yapılan çalışmalardır.

Kişilerin sosyal ilişkileri genel duygu durumlarını önemli ölçüde etkiler. Özellikle çiftler arasındaki ilişkinin kalitesi oldukça önemlidir. Bu ilişkide kişiler zaman zaman çatışma yaşayabilir. Çatışmalar süreklilik haline gelirse iki tarafta yıpranır. Bu da beraberinde çiftler arasında kalitesiz ilişkiyi meydana getirir. Burada devreye terapistler girer.

Çiftlere uyguladıkları bu terapi ile çiftler, ilişkilerini gözden geçirir. Daha sonrasında ilişkileri yavaş yavaş düzelen çiftler mutlu bir hayat sürer. Böylelikle çiftler Boşanma aşamasına kadar giden anlaşmazlıkları çözüme kavuşturarak, ilişkilerine ilg günkü sevgi ile devam ederler.

Çift terapisi kimi zaman gerekli görülmese de oldukça önemli bir terapidir. Özellikle çıkmaza giden ilişki türlerinde çift terapisi oldukça büyük fayda sağlamaktadır. Bu bakımdan çift terapisi, sorunlu ilişki yaşayan çiftler tarafından tercih edilmelidir.

İZMİR ÇİFT TERAPİSİ NEDİR?

Çift terapisi, çiftler arasında yaşanan zorlu süreçlerin ele alınarak çatışmaların çözülme kavuşmasını amaçlar. Bu terapide kişilerin hem eşleri hem de sosyal çevreleri ile kurdukları ilişki sağlıklı yönde geliştirilir.

Özellikle pandemi sonrası çift terapisine olan ilgi artmıştır. Karantina döneminde evlere kapanan çiftler, sürekli birbirleri ile oldukları için ister istemez çeşitli anlaşmazlıklar yaşamışlardır. Bununla birlikte sorunlarını çözmek isteyen çiftler terapistlere başvurmuşlardır.

Bu terapinin uzun süre olumlu etkileri bulunur. Çiftler bu terapiyi aldıktan sonra ilişkileri bir süre sonra iyileşme sürecine girer. Bu sayede çiftler boşanma gibi olumsuz bir durumu düşünmek yerine, yaşamlarına kaldıkları yerden devam ederek mutlu olurlar.

İZMİR ÇİFT TERAPİSTİ-İZMİR İLİŞKİ VE ÇİFT PSİKOLOG DOĞAN TURA

Türkiye’de her şehirde çift terapisi alınabilir. Bazı şehirlerde ise oldukça kaliteli terapi hizmetleri yer alır. İzmir bu şehirlerden biridir. İzmir çift terapisi hizmeti veren pek çok psikolog bulunur. Bu terapistler çiftlerin sorunlarını en iyi şekilde analiz eder ve çeşitli çözüm önerileri sunar. Çift terapisi İzmir merkezli çalışmalardan biridir.

ÇİFT TERAPİSİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Çift terapisi beraberinde bir aile sorunu yaratıyorsa bu terapiden aile bireyleri de yararlanabilir. Çift terapisi yalnızca çiftlerin değil, bu ilişkiye maruz kalan çocukların da yararlanabileceği aile terapisini de içerebilir. Aşağıdaki problemlerden bazıları yaşanıyor ise çift ve aile terapisinden yararlanılabilir:

  • Evlilik problemleri
  • Alkol kullanımı
  • Aşırı ya da çok az yemek yemeye sebep olabilen yeme bozuklukları
  • Sorunlu ergen davranışları
  • Mazoşist eylemler
  • Travmaya bağlı ergen davranışları
  • Çocuklarda ruh sağlığı rahatsızlıkları
  • Çocuklarda duygusal sorunlar

Yukarıda yer alan sıkıntıların biri ya da birkaçı aile bireylerin de görülüyorsa bu tedaviden yararlanabilirler.

ÇİFT TERAPİSİ NASIL YAPILIR?

Çift terapisinin pek çok farklı yöntemi bulunmaktadır. Bu terapi uygulamaları her çifte göre farklılık gösterebilir. Bundan dolayı en iyi terapi için uzman terapistler ile görüşülmelidir.

Çocuk merkezli terapi uygulamalarında, çocukların etrafında bulunan diğer bireyler ile de görüşme gerçekleşebilir. Çift terapileri öncelikle sorunun belirlenmesi ile başlar. Ardından terapi türüne göre 8-24 seans gerçekleşir. Seanslar ortalama olarak bir saat civarında sürmektedir. Hastanelerde ve özel merkezlerde yapılan bu seansa iki danışman beraber katılırlar.

ÇİFT TERAPİSİ FAYDALARI  

Çiftler arasında boşanmaya kadar giden anlaşmazlıklar bu terapi ile çözüme kavuşur. Böylelikle aile bireylerinin davranışları iyileştirilebilir. Bu iyileştirme ile birlikte çiftler, sevgilerini ilk günkü gübü hissederler.

Çift terapisi her birey için ayrı ayrı fayda sağlamaktadır. Çiftler arasında anlaşmazlık yaşandığında, her iki birey de sosyal hayatlarında olumsuz durmak ile karşı karşıya kalabilirler. Kişiler her ne kadar bu durumu saklamaya çalışsa da olumsuz duygular, direkt olarak karşılarındaki kişiye yansıyabilir. Bundan dolayı kişilerin çift terapisi alması onların kendi sosyal yaşamlarına da katkı sağlar.

Çift terapisi hem çiftler hem de çiftlerin etrafındaki bireyler için oldukça faydalıdır. En iyi çift terapistleri çeşitli merkezlerde bulunmaktadır. İzmir çift terapisti hizmeti her çift tarafından tercih edilen bir terapidir. İzmir merkezli bu terapiler kişilerin özel yaşamlarında yaşanan sorunlarına çözüm getirerek, çiftleri birbirine yakınlaştırır.

En iyi terapist hizmetlerinin yer aldığı İzmir şehrinde, İzmir psikoloji terapi çeşitleri oldukça ünlüdür. Bu şehirde yer alan terapistler online bir şekilde de terapi verebilmektedir. Bu sayede İzmir merkezli tüm terapi hizmetleri Türkiye’nin dört bir yanındaki çiftlerle buluşur.