İZMİR OYUN TERAPİSİ

Çocuğun gelişim sürecinde özellikle oyunla özel bir bağlantısı vardır. Oyun terapisi çocuğu yaşamsal alanlarında farklı bir boyuta getirir. Düşünen, problemlerini dile getiren, iletişim yolu ile problemlerini çözebilecek bir birey hâline gelmesini sağlar. Özellikle ileriki yaşamlarında bu etkiyi gözlemleyeceksiniz.

Oyun terapisinde çocuklar oyuncakları kullanarak hissettikleri hakkında danışmana bilgi verir. Oyun oynarken oyuna katkı sağlayarak çocuğun bu tarz hasarlı hislerinin oyun aracılığıyla iyileşmesine destek olur. Çocuklar oldukça oyun oynayabileceği, kendini rahat hissedebileceği bir atmosferde olması sağlanır. Ardından durumun detaylarına danışman aracılığıyla inilir.

 Çocuğun yaşamsal alanlarında herhangi bir problem olması durumunda kaynağına inilir. Çocuklar eğitimli oyun terapistleri tarafından uygun koşullar ve çevre sağlanarak cesaretlenmeleri sağlanır. Çocuklar ve aileler her ne kadar oyuncakların işlevlerini anlamasa da terapistin çocuğa sunacağı oyuncaklarla çocuk ister istemez duygularını oynarken ortaya koyacaktır. Çocuk oynarken hayal dünyasında özellikle duygularını da işin içine katarak duygularının ne boyutta olduğu ve hangi yaşamsal alanlarında ortaya çıktığını gözlemler ve süreç bu şekilde akışta kalarak akar gider.

OYUN TERAPİST’İ DOĞAN TURA

 Çocuklar hissettiklerini ailelerine her ne kadar iletişimsel bir dille ifade edemeseler de oyun içerisinde oyuncaklara yüklediği duygularla bu durumu ifade eder. Oyun terapistleri bu alanda uzman aldıkları için çocuğun hangi duygusunun ne şekilde oyunlarla ortaya koyacağını gözlemler. Böylece durumun ne olduğunu anlamak kolaylaşır. Çocuk ilerleyen yaşlarda oyun terapisi aracılığıyla arkadaşlarıyla, ailesiyle ve çevresinde iletişimi daha sağlıklı hâle gelir. Aynı zamanda oyununu iyi kurgulayan bir çocuk ilerleyen yıllarda iş yaşamında da iyi bir iş kurucu hâline gelebilir.

Oyun terapisinin çocuk üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu gözlemlemiş olacaksınız. İzmir oyun terapisi alanında uzman psikologlar tarafından verilmektedir. Çocuk gelişimine ve çocuğa biçtikleri değer ile çocukların ilerleyen yaşlarda kendini gerçekleştiren bir birey hâline gelmesine yardımcı olur.

İZMİR OYUN TERAPİSİ FAYDALARI

İzmir’de oyun terapisi almanın faydaları 2,5- 1 yaş aralığında bulunan çocuklarımıza oyun terapisi aracılığıyla duygusal alanlarındaki sıkıntılarına ulaşmaktayız. Yaşamsal alanında bulunan herhangi bir sıkıntı diğer alanlarındaki sıkıntıyı da beraberinde getirebilir. Gelişim düzeyinde olan bir çocuğun oyun terapisi ile kendini ifade etmesi önemli bir özelliği oyun terapisi içerisinde barındırıyor. Çocuklarda bulunan birtakım travma, kaygı, korku endişe ve benzeri durumları ortaya çıkarmak adına belirli seanslardan geçirerek çocuğun dışavurumunu sağlıyoruz.

Çocuğun uyku problemi, beslenme problemleri ve herhangi bir düşünce sıkıntıları varsa bu durumları hızlı bir şekilde gidererek durumu çözüyoruz. Çocukların iç dünyasındaki sıkıntıları çocuğa uygun olacak terapi yöntemleriyle geçiriyoruz. Çocukta bulunan herhangi bir sıkıntıyı zamanında geçirmezsek beraberinde ilerleyen dönemlerinde diğer alanlarını etkileyerek yaşam içerisinde yol almasını engelleyecektir. Duygusal engeller çocuk dünyasını etkileyici etkilere sahiptir. Bu etkilerin giderilmesi adına atılan adımlar çocuğa görelik ilkesine uygun bir şekilde yapılmalıdır. Oyun terapisinin en önemli faydalarından biri de budur.

İZMİR OYUN TERAPİSİ HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR?

Oyun terapisine ihtiyaç duyulan pek çok durum söz konusudur. Bunlar arasında özellikle çocuğun içsel sıkıntılarını ortaya koyamadığı, iletişim kuramadığı esnada devreye girer. Çocuğun erken yaşta depresyona girmesi, kaygı, taciz edilme sürecinde içine kapanmış olması, ölüm gibi durumlar, anne- baba boşanmaları sonucunda ortaya çıkan pek çok durumda oyun terapisi kullanılabilir. Oyun terapisinin bu yönü oldukça önemlidir. Özgüvensizliği giderme, sosyal iletişim ve becerilerini arttırma ve benzeri durumda sıkça başvurduğumuz bir terapi yöntemidir. Çocuğun bu süreçte kendini rahat hissetmesi terapinin ilerleyen aşamada sıkıntısız bir şekilde gerçekleşeceği anlamını da beraberinde getirir. Uygun oyun tedavi yöntemleri kullanılarak sıkıntıyı gidermek adına çocuklarımızla düzenli çalışmalar yaparak durumu ortadan kaldırıyoruz.

İZMİR OYUN TERAPİSİ NEREDEN ALINMALI?

Çocukların içerisinde bulunduğu bu süreç içerisinde oyun terapisi İzmir alanında uzman olan aynı zamanda psikoloji eğitimi almış olan özel pedagoglara yönelmenizi öneriyoruz. Alanımızda birçok farklı kişilerle karşılaşabilirsiniz. Çocuğunuzun iyiliği için uzmanlarla çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Sürecin zamanla iyiye doğru gitmesi için basamak basamak ilerleyen terapistlerimizle çalışmanızı öneririz. Her seans bir sonraki seansta neyin yaşanacağının habercisidir. Bu yüzden alanında yetkin yıllardır alanıyla ilgili çalışmalar yapan psikologları ve özellikle pedagog olarak kendini ortaya koymuş isimlerle çalışmanızı öneriyoruz. Alanımızdaki yetkinlik ile pek çok evladımıza en doğru süreci yaşatmak için doğru oyun terapisi uygulayarak sorunlarını aşmalarını sağladık.