Dil ve konuşma terapisi; dil, iletişim, konuşma ve yutma bozukluklarının giderilmesinde kullanılmakta olan en etkili terapi yöntemidir. Bu terapi yöntemi kişilere iletişimde yüksek beceriler sağlarken konuşmada ortaya çıkan zorlukların ortadan kaldırılmasını sağlar.

Çocuklarda daha fazla kullanılmakta olan bu terapi yöntemi yetişkinlerde de her yaştan birey için son derece uygundur. Kişinin sahip olduğu;

 • Konuşma bozukluklarında
 • Dil bozukluklarında
 • İletişim bozukluklarında
 • Ses bozukluklarında
 • Yutma bozukluklarında bu terapi yöntemi etkin bir biçimde kullanılmaktadır.

Bu terapi yöntemi bireyin kişisel ihtiyaçlarına ve durumuna göre özelleştirilmiş bir biçimde planlanmakta ve yürütülmektedir. Terapilerde genel olarak amaç; kişinin dil ve konuşma becerilerini güçlendirmek, iletişim yeteneklerini arttırmak ve bireyin günlük yaşamında daha etkin bir biçimde iletişim kurmasını sağlamaktır.

Dil ve Konuşma Terapisi Avantajları Nelerdir?

Pek çok avantajı içerisinde barındıran dil ve konuşma terapisi etkinliği kanıtlanmış terapi yöntemleri arasında yer almaktadır. Dil ve konuşma terapisi avantajları; iletişimdeki sorunların ortadan kaldırılması, sosyal ilişkilerin güçlendirilmesi, akademik başarının arttırılması, kişinin özgüveninde artış sağlanması olarak ortaya çıkmaktadır.

Bu terapi yöntemi her yaştan tüm bireylerde olumlu etkiler sergileyen bir yöntem olduğu için yaşamın tüm aşamasında bu terapi yönteminden faydalanmak mümkündür.

Dil ve Konuşma Terapisi Kimlere Uygulanır?

Dil ve konuşma terapisi kişinin özel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak lisanslı bir dil ve konuşma terapisti tarafından verilmektedir. Bu terapi çocuklardan yetişkinlere kadar her yaş grubuna uygulanmaktadır. Özelleştirilmiş yaklaşımlar ile kişinin ihtiyaçları ve sorunları doğrultusunda planlanan terapiler kısa sürede etkin sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Dil ve konuşma terapisi uygulanan kişiler normal dil ve konuşma becerilerine sahip olurlar. Artikülasyon sorunları ortadan kalkar, akıcılık sağlanır, ses bozuklukları ve yutma sorunları ortadan kalkar. Bu terapi yöntemi ile tedavinin süresi ve alınan sonuç kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Bireyin terapiye uyumu, istekli olması ve becerileri başarı oranlarında etkili olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra terapiyi uygulayan kişinin uzmanlığı ve deneyimleri de terapiden alınacak olan sonuçta önemli rol oynamaktadır.

Dil ve Konuşma Terapisinde Uygulanan Yöntemler

Kişiselleştirilmiş bir tedavi planı ile yola çıkan dil ve konuşma terapisti bireyin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak uzmanlığını uygun tedaviler ile harmanlar. Dil ve konuşma terapisinde uygulanan yöntemler;

 • Konuşma egzersizleri
 • Dil oyunları ve aktiviteler
 • İletişim stratejileri
 • Ses terapisi
 • Modelleme
 • AAC cihazları ile destek
 • Görsel ve işitsel destek şeklinde ilerletilmektedir.

İzmir’de dil ve konuşma terapisi alanında uzman kadrosu ile hizmet sunan Anka Psikoloji Kliniği bu alanda duyulan ihtiyacı profesyonel bir biçimde karşılamaktadır. Geliştirilmiş terapi yöntemleri sayesinde bireyin hayata daha yoğun bir biçimde katılması sağlanırken, iş yaşamında, sosyal yaşamında ve günlük yaşamında başarı oranı yükseltilmektedir. Özgüvenli, mutlu ve başarılı bireylerin öne çıkarılmasını sağlayan bu terapi yöntemi kişiselleştirilmiş bir plan ile yürütülmektedir.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir