Eroin bağımlılığı, kişilerin hayatını ciddi oranda risk altına alan kötü alışkanlıktır. Eroin içerisinde bulunan maddeler nedeni ile sakinleştirici ve uyarıcı etkileri söz konusudur. Sahip olduğu etkiler kişileri esir altına alarak bağımlılık yapar ve gün içerisinde sürekli eroin kullanma ihtiyacı hissederler. Eroin bağımlılığı, diğer bağımlılık yapan ürünler ile kıyaslanınca daha riskli kategoride yer alır ve mutlaka tedavi gerektirir.

Eroin bağımlılığının süreci her kişide farklılık gösterebilir. Kimi insanlarda bir defaya mahsus eroin kullanılsa dahi alışkanlık başlar ve giderek tehlikeli hal alır. Kimi insanlarda ise 5 ya da 6 kez kullanımdan sonra eroin bağımlılığı ortaya çıkabilir.

Bu madde içerisinde yer alan morfin ve diğer kimyasal maddeler bağımlılığın artmasına sebep olur. Alınmadığı zaman eksiklik ve yoksunluk hissi gösteren bağımlılık türünün uzman desteği ile tedavi altına alınarak eroin bağımlısı olan kişinin eski sağlığına kavuşması hedeflenir.

Eroin Bağımlılığının Belirtileri Nelerdir?

Eroin bağımlılığı belirtileri şiddetli yönleri ile kendisini belli eder. Eroine bağımlı olan insanlarda öfke ve ani sinir patlamaları görülür. Bunlar dışında eroine bağlı olan kişilerin yaşamış olduğu belirtiler şu şekildedir;

  • Duygu durumlarının değişken olması ve anlık olarak olaylara farklı tepkiler vermesi
  • Davranışlarında oldukça hassas olmaları
  • Gergin ve sinirli ruh hali
  • İçe dönük olma ve ruhsal problemler
  • Arkadaş çevresindeki değişiklikler
  • Uyku düzeninde meydana gelen bozukluk
  • Bedenen yaşanan değişimler gözlerde kızarıklık, kanlanma, kilo kaybı, ellerin titremesi gibi problemler eroin bağımlılığının belirtileri arasında yer alır.

Eroin Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Eroin bağımlılığı tedavi edilmesi gereken ve uzun uğraş gerektiren süreçtir. Herhangi uzman yardımı olmadan bağımlılığın giderilmesi mümkün değildir. Alanında uzman psikologlar kişinin mevcut durumunu gözeterek incelemelerde bulunur ve kişiye özel olarak tedavi yöntemi belirler. Tedaviye başlanabilmesi için doğru tanı konulması oldukça önemlidir.

Uzman psikologlar kişiye özgü çeşitli testler sunarak test sonucuna göre uygun tedavi yöntemine başlarlar. Süreç içerisinde tedaviden olumlu yanıt alabilmek ve bağımlılığın tamamen ortadan kaldırılması için tedavi sürecinin devam edilmesi gerekir. Seans programlarının ne kadar süre devam edeceği tedavinin aşamalarına göre belirlenir. Dilerseniz Anka Psikoloji Merkezi ile eroin bağımlılığıyla alakalı detaylı bilgi edinerek merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Eroin Bağımlılığının Zararları Nelerdir? Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Eroin bağımlılığı kişileri hem fiziksel hem de ruhsal olarak yoran bağımlılıktır. Tedavi edilmediği ve bağımlılığın devam ettiği durumlarda kişilerin komaya girme durumları söz konusu olabilir. Aynı zamanda eroin maddesinin içerisinde bulunan kimyasal maddeler kişinin yaşamsal fonksiyonlarına da etki ederek çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Ruhsal olarak kendisini iyi hissetmeyen eroin bağımlıları çevresine karşı ekstra saldırgan davranışlar sergiler. Yaşamış olduğu öfkeli durumlar neticesinde sosyal yaşamını kaybederek yalnız birey haline dönüşürler. Uzun süre kullanımının devam ettiği durumlarda kalp ve benzeri sorunlar ile karşılaşmak mümkündür.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir