Gelişen bilim ve tıp ile birlikte pek çok anormal durumun aslında hem fiziksel hem de psikolojik bir rahatsızlık olduğu ortaya çıkmıştır. İnsanların her davranışının arkasında bir sebep vardır. Buna bağlı olarak da psikolojik rahatsızlıkların arkasında da önemli bir sebep vardır.

Genel olarak psikolojik rahatsızlıklar çocukken yaşanılan olumsuz bir durumdan kaynaklı olarak ileri ki yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle de kişiler çocuk yetiştirirken pek çok önemli hususa dikkat etmesi gerekmektedir. Fakat diğer bir yandan bazı psikolojik rahatsızlıklar daha çocuk yaşta ortaya çıkmaktadır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu da çocuklarda sıklıkla karşılaşılan rahatsızlıklardan birisi olmaktadır.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?

Günümüzde hemen hemen pek çok çocukta rastlanılan bir rahatsızlık olan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu aşırı hareketlilik ve aktiflik durumudur. Bu rahatsızlığa sahip olan çocuklarda kendini kontrol edememe ve sürekli olarak hareket etme isteği gözlenmektedir.

Bu çocuklar belirli bir şeye konsantre olmakta zorlanarak dikkatleri çok hızlı ve kolay bir şekilde dağılmaktadır. Buna bağlı olarak da başta okul olmak üzere sosyal ilişkilerinde de pek çok zorluk yaşamaktadırlar. Dikkatleri çok çabuk dağıldığı için genel olarak verdikleri tepkiler de farklı olmaktadır. Fakat dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu terapi yöntemi ile tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Terapisi

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu da her psikolojik rahatsızlıkta olduğu gibi birtakım yöntemler ile tedavi edilebilir bir durumdur. Öncelikle kişiler bu durumu ciddiye alarak bir psikolog ile görüşmelidirler.

Psikolog Doğan Tura, bu alanda iyi olan isimlerden birisidir. Bu rahatsızlık için tedaviye başlamadan önce hangi tedavi yönteminin kullanılacağına karar vermek için rahatsızlığının nedeninin belirlenmesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak da çocuğun muayenesi gereklidir. Psikolojik destek ile üstesinden gelinebilir bir durumda ise terapi yöntemi ile tedaviler başlamaktadır. Düzenli seanslar ile dikkat eksiliği ve hiperaktivite bozukluğu kontrol edilebilir bir hastalıktır.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sıklıkla rastlanabilecek rahatsızlıklardan birisidir. Bu durum özellikle çocuklarda görülmektedir. Bu rahatsızlığa sahip olan çocuklarda genel olarak benzer belirtiler bulunmaktadır. Kişiler çocuklarında bu belirtileri gözlemliyorsa durumun ciddiyetini kavrayarak bir psikolojik danışman ile görüşmelidir. Aksi takdirde rahatsızlığı ilerlemesi durumunda çocukların hem kendilerine hem de çevrelerine zarar vermesi söz konusudur. Bu zararların sebebi aşırı aktiflikten dolayı kendilerini kontrol edememeleridir. Buna bağlı olarak da dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklardaki belirtiler şu şekilde olmaktadır;

  • Aşırı hareketlilik ve kontrol edilemeyen aktif olma hali
  • Dikkat eksikliği ve konsantrasyon kaybı
  • Unutkan olma
  • Düzensiz ve dağınık olma
  • Çok konuşma
  • Sürekli olarak eşyaları kaybetme
  • Endişeli, sinirli, üzgün olma hali

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Terapisine İhtiyaç Duyulmasına Neden Olan Etkenler

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sıklıkla rastlanılan rahatsızlıklardan birisi olmaktadır. Bunun sebebi kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat çocuklarda görülen bu rahatsızlıkta çok az bir kısmında nörolojik bir problemden kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra genellikle ruhsal bir durumdan kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır.

Çocukların kendilerini ifade edememeleri bu durumun en önemli tetikleyicilerinden birisi olmaktadır. Ağlayarak ya da farklı reaksiyonlar göstererek kendini ifade edemeyen bastırılmış çocuklar enerjilerini bu şekilde atmaktadır. Buna bağlı olarak da ebeveynlere oldukça büyük bir sorumluluk düşmektedir. Çocukların ağlamasına ve farklı şekillerde kendilerini ifade etmesine izin verilmesi oldukça önemli bir durumdur. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu terapisi için İzmir psikolog ile iletişime geçebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir