Histriyonik kişilik bozukluğu, halk arasında pek bilinmeyen bir kişilik bozukluğudur. Bu probleme sahip kişiler, sürekli ilgi odağı olmak isterler. Bu amaçla da sosyal ortamlarda kendilerine ait olmamasına rağmen, onaylamadıkları fikirleri savunma eğilimi gösterirler. Her ne kadar insanlar tarafından onaylanma ihtiyacı duysalar da insan ilişkileri genellikle çok yüzeyseldir. Kimlik duyguları oldukça zayıftır, kendi fikirlerine sahip çıkmak yerine insanlar tarafından onay alınacak ve beğeni toplayacak fikirleri savunurlar.

Bu kişiler her anlamda aşırılığa kaçarlar. Oldukça enerjik olan bu kişiler, tüm duyguları yoğun bir şekilde yaşarlar. Enerjik olmakla birlikte büyük hevesle başladıkları işleri tamamlayamazlar. Bu kişiler oldukça etkileyici kişilerdir, dış görünümlerine çok önem verirler, bu görüntüyü yakalayabilmek için büyük çaba sarf ederler. Dış görünüşleri için hem çok zaman harcarlar hem de çok para harcarlar. Manipülatif davranışlar sergilemelerinde, baştan çıkarıcı karakterlerinin büyük rolü vardır.

Histriyonik Kişilik Bozukluğu Tanı Ölçütleri

Histriyonik kişilik bozukluğu tanı ölçütleri oldukça fazladır. Bir kişiye tanı koyabilmek için bu ölçütlerden beş ya da daha fazlasının birlikte görülmesi gerekmektedir. Tanı ölçütlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bu kişiler sürekli ilgi odağı olmak istedikleri için ilgi odağı olmadıkları zamanlarda rahatsız olurlar. 
  • Bu kişiler odakları üzerine çekebilmek için baştan çıkarıcı özelliklerini kullanırlar. Bu nedenle başkalarıyla olan iletişimleri çoğu zaman uygunsuz, cinsel içerikli, baştan çıkarıcı yollara başvurarak gerçekleşmektedir. 
  • Bu kişilerde duygu değişimleri çok sık yaşanmaktadır. Birden değişen yüzeysel duygular bu rahatsızlığın tanı ölçütleri arasında yer alır. 
  • Bu kişiler ilgi odağı olmak için çoğu zaman fiziksel özelliklerini kullanırlar. Dış görünüşlerine çok zaman ve para harcamaları da bundan ötürüdür.
  • Konuşmalarının içeriğinden çok etkileyici yönüne odaklandıkları için ayrıntıdan yoksun fakat etkileyici konuşma tarzları vardır.
  • Gösterişi seven bu kişiler, her şeyi abartırlar. Davranışları yapmacıktır.
  • Manipülatif oldukları kadar etki altında kalma ihtimalleri de yüksektir. Kendilerini bir kitleye beğendirmek için kolaylıkla bu kişilerin etkisi altına girerek onların fikirlerini benimseyebilirler.
  • İlişkilerin olduğundan daha yakın olması gerektiği fikrindedirler.

Histriyonik Kişilik Bozukluğu Nedenleri

Histriyonik kişilik bozukluğu nedenleri çevresel olabileceği gibi genetik de olabilmektedir. Bununla ilgili net bir bilgi yer almamaktadır. Fakat özellikle çocukluk döneminde ihmalkar tavırlar sergileyen annelerin çocukları büyüdükçe bu rahatsızlık görülebilmektedir. Çünkü bu çocuklar annelerinin ilgisini toplayabilmek için davranışlarında aşırıya kaçmaya alışmış ve bu şekilde istediklerini elde ettiklerini görmüş kişilerdir. Ya da annesinden ilgi görmeyen bir kız çocuğu sevimli yönünü ve fiziksel özelliklerini kullanarak babasının sevgisini kazanmaya çalışır.

Bu durum ilerde ilgi görmek için başka erkeklere de aynısını yapması ile devam eder. Aynı şekilde erkek çocukları da annelerinden ilgi görmeyince kafalarında annelerinin onları başka erkek olan babalarına tercih ettiği fikri oluşur. Bu da aşırı erkeksi tavırların gösterilmesine neden olur.

Histriyonik Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Histriyonik kişilik bozukluğu tedavisi, genellikle ilaçsız olarak psikoterapi ile yapılır. Hastalar bu tedavi yöntemine herhangi bir şekilde itiraz etmezler. Fakat altta yatan nedenlerin ortadan kaldırılması gerektiği için ve psikoterapi de uzun bir süreç olduğu için tedaviden sonuç almak sabır istemektedir.

İzmir ili içerisinde hizmet veren Psikolog Doğan Tura, almış olduğu nitelikli eğitim ve tecrübeleri ile histriyonik kişilik bozukluğu tedavisi de dahil olmak üzere pek çok psikolojik rahatsızlığın tedavisi için danışanlarına destek olmaktadır. Siz de psikolojik rahatsızlıklarınız için uzman bir kişiden yardım alma ihtiyacı duyuyorsanız gönül rahatlığı ile Doğan Tura’dan randevu alarak tedavi olabilirsiniz. Çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık dönemleri için ayrı ayrı tedavi yöntemleri uygulayan bu psikolog büyük oranda başarı yakalamaktadır.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir