Psikoterapi yöntemleri arasında yer alan Emdr terapisi “Göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme” olarak tanımlanabilmektedir. 1987 yılında Dr. Francine Shapiro tarafından geliştirilmiştir. Onun hastaları üzerinde yaptığı çalışmalarda başarılı sonuçlar alması ile birlikte tüm dünyada kullanılmaya başlanmıştır. Salihli Emdr terapisi kısa sürede sonuç alınan etkili bir tedavi yöntemidir. Dr. Shapiro tarafından travmaların oluşturduğu olumsuz duygu ve düşüncelerin ortadan kaldırılması için kullanılmıştır.

Günümüze geldiğimizde ise kişilik bozuklukları dahil pek çok psikoloji hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bu terapi ile kişinin zihninde ki olumsuz düşüncelere neden olan anıları hatırlaması ve bu anı hakkındaki düşüncelerinin pozitife dönüşmesi sağlanır. Bu sayede artık geçmişte yaşanmış travma nedeni olan anıların kişiyi rahatsız etmesi önlenir.

Salihli Emdr Terapisi Nedir?

Salihli Emdr terapisi uygulanan kişiler geçmişte yaşadıkları travmatik olayların etkisinden kurtulur. Bunun yanında gelecekte yaşayacağı olumsuzlukları da zihninde nasıl işlemesi gerektiğini öğrenir. Bu özelliği ile Emdr terapisi kişinin geçmişine olduğu gibi geleceğine de olumlu etkiler sunar. Bu terapinin uygulanması ile kişi karşılaştığı olayları zihninde nasıl işlemesi gerektiğini öğrenir. Danışanın iyileşmeyi istediği durumlarda hızla sonuç alınabilir. Her yaş grubuna uygulanabilen bu terapinin başarılı sonuçlar alındığı psikolojik rahatsızlıklar arasında şunlar yer alır.

 • Travma sonrası stres bozukluklarında
 • Yeme bozukluklarında
 • Takıntı tedavilerinde
 • Fibromiyalji tedavisinde
 • Bağımlılıkların tedavisinde
 • Kaygı bozukluklarında
 • Fobilerin tedavisinde
 • Panik atak tedavilerinde
 • Depresyon tedavisinde
 • Stres kontrolünde
 • Migren tedavisinde
 • Cinsel sorunların tedavisinde
 • Kişilik bozukluklarının tedavisinde

Salihli Emdr Terapisi Ne Kadar Süre Kimlere Uygulanır?

Dünya Sağlık Örgütü gibi pek çok uluslararası sağlık kuruluşu tarafından onaylanan ve kullanılması önerilen bu terapi yönteminde süre kişinin yaşadığı rahatsızlığa bağlı olarak değişir. Terapi süresinin ortalama olarak 3 seans olması amaçlanır. Bunun yanında kişinin yaşadığı soruna bağlı olarak seans sayısının arttırılması gerekebilir. Terapide amaç kişinin anılarını hatırlaması ve bunları yeniden işlemesidir. Amaç gerçekleştiğinde ve kişi artık pozitif düşünceler taşımaya başladığında terapiler son bulur.

Salihli Emdr terapisi yetişkinlerde olduğu gibi ergen ve çocuklarda da kullanılmaktadır. Psikolog Doğan Tura sahip olduğu deneyim ile tüm yaş gruplarında bu terapi yöntemini başarı ile kullanır. Özellikle çocuklarda kullanılması ile geleceğinde yaşayacağı çok daha büyük psikolojik sorunların önüne geçilir. Terapinin en önemli özelliği ise aynı duyguların tekrar yaşanmaması ve kişinin tamamen iyileşmesidir.

Salihli Emdr Terapisi Nasıl Uygulanır?

Salihli Emdr terapisi danışanın aktif katılımı ile uygulanır. Hipnotik terapiden farklıdır ve kişinin bilinci açık olarak uygulanır. Psikolojik sorunları olan kişi ile yapılan görüşmede onun geçmişi ve psikoloji merkezine gelme nedeni öğrenilir. Bunun ardından Emdr terapisinin uygun olduğunun düşünülmesi halinde planlama yapılır. Bu plan danışan ile paylaşılarak onayının alınması ile terapiler başlar. Kişiden önce geçmişteki anısını hatırlaması ve buna dair duygularını değerlendirmesi istenir.

Danışana geçmişte kendisine negatif duygular yükleyen anıyı temsil eden resme bakması istenir. Bu resme odaklanarak negatif duyguları tekrar hisseder ve değerlendirmesinin sonrasında zihnini serbest bırakır. Zihnini kontrol etmeyi bıraktığında neler hissettiğini duyumsaması sağlanır. Kişinin pozitif duygular kazanması ve bunların zihne yerleşmesi sağlanır. Bir sonraki terapide yeniden değerlendirme yapılır. Pozitif duyguların tam olarak yerleşmiş olması halinde yeni anılar işlenmeye başlanır.

Psikoloji içinde kullanılan farklı terapi yöntemleri de bulunmaktadır. Salihli Emdr terapisi yanında diğer terapi yöntemlerinin de başarı ile psikoloji merkezinde uygulanmaktadır. Aile, evlilik, çift, ergen, çocuk ve cinsel terapi kategorilerinde de psikoloji merkezinde danışanlara profesyonel destek verilir. Siz de psikolojik sorunlarınızdan kurtulmak için psikoloji merkezine başvurabilir ve destek alabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir