Erken boşalma, erkeklerin üçte birinde görülen ve tedavisi olan bir problemdir. Kimi bireylerde bu durumun nedeni tamamen fizyolojik iken bazı bireylerde ise psikolojik nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Erken boşalma, erkeğin orgazm olma zamanını partnerine göre kontrol edememesi ve partneri orgazm olmadan boşalması anlamına gelmektedir. Özellikle bizim toplumumuzda cinsel ilişkiye dair yeteri kadar bilgi sahibi olmayan çiftlerde bu problem utanç kaynağı olmaktadır. Bu nedenle erkek bireyler, destek almaktan çekinmekte ve partnerleri ile mutsuz bir cinsel birliktelik gerçekleştirmektedirler.

Bazen erkekler bu durumu karşı tarafa hissettirmemek için çeşitli yollar denemekte, çiftler arasında iletişimsizlik ve buna bağlı cinsel sorunlar ortaya çıkmaktadır. Tedavisi bulunan bu problem başlarda hafif olup sonraki zamanlarda şiddetlenebilir. Bu durum kişinin partnerini de olumsuz etkiler ve bu kişinin cinsel aktivitelerini kısıtlayarak problemler meydana gelmesine yol açabilir. Bu nedenle erken boşalma problemi yaşayan kişilerin partnerlerinin de desteği ile İzmir uzman psikolog bir kişiden yardım almaları gerekmektedir.

Erken Boşalma Nedenleri

Erken boşalma problemleri, çok sık görülen cinsel problemlerin başında gelmektedir. Yaklaşık üç erkekten birinde görülen bu problemin çok çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenlerin bazıları fizyolojikken bazıları tamamen psikolojiktir. Erken boşalma problemi ile kliniğe gelen hastalar öncelikle fizyolojik muayeneden geçirilir. Herhangi bir fiziksel sorunu olmayan erkeklerin anlattıkları dinlenerek probleme neden olan faktörler tespit edilir ve bu faktörler doğrultusunda terapi seansları ve çeşitli egzersizler ile problem ortadan kaldırılır. Kliniklere başvuran hastalarda en sık görülen erken boşalma nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Cinsel ilişki sırasında çeşitli hormon mekanizmalarının rol oynadığı bilinmektedir. Örneğin testesteron ve tiroid hormonları, hipofiz bezi bozukluklarında boşalmada problemler ortaya çıkmaktadır.
  • Diyabet hastalarının sertleşme bozukluğu yaşadıkları çeşitli araştırmalar ve testler ile ortaya konmuştur. Bununla birlikte diyabet hastalarında diyabetle ilişkili olarak erken boşalma sorununun da ortaya çıktığı pek çok kez görülmüştür.
  • Prostat bezi bozuklukları, penisin aşırı hassasiyeti, multiple skleroz hastalığı da erken boşalmaya neden olan biyolojik faktörler arasında yer almaktadır.
  • Cinsel açıdan tecrübesiz olunması, stres, anksiyete, aşırı heyecan, kendini yetersiz hissetme, ilişkinin yeni olması gibi faktörler ise erken boşalmanın psikolojik nedenleri arasında yer almaktadır. Bununla birlikte partnerinin cinsel yolla bulaşan bir hastalık taşıdığını düşünen bireydeki erken boşalma sorununun sebebi de psikolojiktir.

Erken Boşalma Nasıl Teşhis Edilir?

Erken boşalma teşhisi için kişinin mutlaka uzman bir doktor tarafından görülmesi gerekmektedir. Kişinin detaylı bir şekilde tıbbi öyküsü alınır, müsaadesi olan hastalara boşalma süreleri sorulur, daha sonra birtakım endokrin testler yapılır, gerekli görülmesi halinde görüntüleme teknikleri ile hastaların prostat bezlerinden görüntü alınır, enfeksiyon varlığı kontrol edilir.

Erken boşalmanın iki çeşidi vardır. Kişide erken boşalma teşhisi konduktan sonra tedavinin belirlenmesi için erken boşalma tipinin belirlenmesi gerekir. Daha önce cinsel ilişkiye girdiğinde problem yaşayan ve bu durumun sürekli tekrarladığı hastalarda primer erken boşalma sorunu vardır. Daha önceki ilişkilerinde problem yaşamayan ve bu problemle ilk kez karşı karşıya kalan hastalarda sekonder erken boşalma görülür ve genellikle psikolojik nedenlidir. Strese bağlı olarak gelişebilmektedir.

Erken Boşalma Tedavisi

Erken boşalma tedavisi için hastanın bir doktor tarafından muayeneden geçirilmesi ve hangi tipte erken boşalma problemi bulunduğunun belirlenmesi gerekir. Problemin nedenleri bilindikten sonra tedavi süreci oldukça rahat bir şekilde ilerlemektedir. Tedavide ilaç kullanımı oldukça yaygındır.

İzmir cinsel terapi hizmetleri içinde erken boşalma tedavisi cinsel terapi yöntemlerin başında gelmektedir. Egzersiz ve sporun da erken boşalma tedavisinde sık sık kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle Kegel egzersizlerinin düzenli olarak yapılması, sorunun çözülmesine iyi gelmektedir. Lokal anestezik içeren krem ve jeller de erken boşalma tedavisi için tercih edilir.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir