Karşıyaka, Bostanlı ve Mavişehir evlilik ve çift terapisi, çiftlerin içerisinde bulundukları çatışmaları en iyi şekilde yönetilmelerini sağlayarak uzlaşmaya götüren bir dal olarak hizmet sunmaktadır. Çiftler arasındaki sevginin ve ilginin arttırılmasında, çiftlerin ilişkilerinin daha güçlü bağlar ile bağlanmasında destek sunan bu psikoterapi yöntemi kişilerin birbirlerini çok daha iyi anlamalarına ve aralarındaki sorunları bilimsel yöntemler kullanarak çözmelerinde etkili olmaktadır. 

Her evliliğin ve birlikteliğin zaman zaman onarıma ve bakıma ihtiyaç duyduğu dönemler vardır. Evlilik ve çift terapisine temelde bir sorun olmadan da başvurmak mümkündür. Sorun yokken terapiye başvurmak olası anlaşmazlıkların daha doğmadan ortadan kaldırılmasında son derece etkili olmaktadır. 

İlişkiler içerisinde var olan farklı ve zorlayıcı konuların çiftler tarafından farkına varılmasını sağlayarak sorunların daha etkin bir biçimde çözüme ulaştırılmasını sağlayan bu psikoterapi yöntemi alanında uzman hekimler tarafından yürütülmektedir. Terapi almak isteyen çiftlerin birlikte katılımı terapinin olumlu sonuçlarının çok daha kısa sürede alınmasını etkilemektedir. Çiftlerden herhangi birinin terapi almayı reddetmesi durumunda ise bireysel olarak da bu terapi uygulanabilmektedir. 

Evlilik terapilerinde ele alınan başlıca konular arasında; 

• Kıskançlık

• Bağlılık

• Öfke kontrolü 

• Güvensizlik 

• Evlilik dışı ilişkiler

• Cinsel sorunlar

• Boşanma ve ayrılıklar

• Zayıf iletişim 

• Aile içi sorunlar ele alınmaktadır. 

Evlilik ve Çift Terapilerinde Amaç Nedir?

Toplumun başlangıcı sayılan aile bütünlüğünün korunmasına etkili rol üstlenen evlilik ve çift terapileri kişiler arası olumlu iletişimin çoğaltılmasında etkin bir rol üstlenmektedir. Evlilik birliğine zarar veren unsurların çiftler tarafından daha objektif bir gözle görülmesinde etkili olan terapiler birbirlerinden vazgeçmek istemeyen ancak aralarında sorun olan kişilere yardımcı olmaktadır. 

Evlilik ve çift terapilerinde genel amaç;

• Eşler arasında bulunan mevcut çatışmaların azaltılması ve hatta ortadan kaldırılması

• Eşle arasında mevcut olan etkileşim sorunlarının ortadan kaldırılması

• Çiftlerin birbirini daha iyi anlamasının sağlanması

• Çiftler arası dengenin oluşturulması olarak sıralanabilir. 

Eşlerin adil bir biçimde birbirlerine karşı daha duyarlı olmayı öğrenebildikleri bu terapiler alanında uzman kişiler tarafından uygulanmaktadır. Danışanın kendisini daha rahat hissetmesi ve terapinin olumlu yönde ilerlemesi terapilerin düzenli bir biçimde uygulanmasına bağlıdır. 

Profesyonel desteğe ihtiyaç duyan kişilerin bu alanda üstün hizmetler ile kendisini kanıtlamış kişilerden destek alması sorunların kısa sürede çözüme ulaştırılmasını sağlamaktadır. 

Evlilik ve Çift Terapisi Nasıl Yapılır?

Çiftlerin ilişkide yaşadıkları zorluklar karşısında kendilerini çözümsüz hissetmeleri sırasında devreye giren profesyonel yaklaşımlar, ilişkinin anlamlandırılmasında ve temelinin çok daha sağlam bir şekilde yeniden inşa edilmesinde önemli rol oynamaktadır. 

Evlilik ve çift terapisi nasıl yapılır? Sorusuna net bir cevap vermek doğru değildir. Burada uzman kişinin bireyleri detaylı bir biçimde analiz ettikten sonra alacağı tedavi kararı yol gösterici olmaktadır. Kimi terapilerde süreç çok kısa olmakla beraber, kimi terapilerde ise soruna ve kişilerin tutumlarına bağlı olarak uzun bir terapi süreci söz konusu olmaktadır. Genel olarak bakıldığında ise, haftada bir seans şeklinde gerçekleştirilen verimli bir terapinin kişiler arası iletişimi güçlendirdiği ve sorunların çözüm yollarının daha kolay bulunduğu görülmektedir. 

Çift terapilerinde partnerlerin birlikte katılımı esas olmakla beraber, kişilerden birinin terapiden ve tedaviden uzak durması durumunda tek kişinin katılımı ile de terapiler yapılabilmektedir. Kimi zaman terapist çiftleri bir arada değerlendirmekte, kimi zaman ise bireysel görüşmeler yaparak terapinin olumlu sonuca ulaşmasını sağlamaktadır. 

Evlilik ve çift terapilerinin müddeti kişilerin olumlu sonuçlar almak noktasındaki ilerlemelerine bakılarak ayarlanmaktadır. Tam bir iyilik hali oluşması için gerekli seansların tamamına katılmak gerekmektedir. 

Çift Terapileri Kimlere Uygulanabilir?

Evlilik ve çift terapilerinden faydalanmak için belirli bir kriter bulunmamaktadır. Kişilerin olumlu ve yolunda giden ilişkilerinde de zaman zaman terapiste başvurarak olası sorunları önceden önleyebilecekleri de bilinmelidir. 

Özellikle evlilik öncesi dönemde çift terapisi almak evliliğin daha sağlam bir zemine oturtulmasında etkili olmaktadır. Çift terapilerinin uygulama alanı olarak tüm birliktelikler esas alınabilir. Evlilik ve çift terapisi ülkemizde en yoğun olarak boşanma aşamasında devreye girmektedir. Bu aşamada kişilerin profesyonel destek almaları kimi zaman karar aşamasındaki çiftlerin evliliklerine daha sağlam adımlar ile geri dönmesini sağlayabilmektedir. 

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir