İnsanların hayatı boyunca hem fiziksel hem psikolojik ve sosyolojik olarak etkilendiği pek çok durum vardır. Bir tane sebep kişilerde psikolojik olarak pek çok farklı yıkıma neden olabilmektedir. Kayıp ve yas süreci de bu sebeplerden birisidir.

Kişilerin hayatlarında karşı karşıya kaldıkları herhangi olumsuz bir durumu kolay kolay atlatamadıkları zaman bu durum onların psikolojik olarak olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Fakat bu durum ilaç kullanmaya varacak kadar ağır olabilirken terapi seansları ile üstesinde gelinebilir bir durumda da olabilmektedir.

Kayıp ve Yas Süreci Nedir?

Kayıp ve yas süreci, kişileri sevdiklerini kaybettikten sonra yaşadıkları süreçtir. Bu süreç oldukça zor ve stresli geçmektedir. Fakat bu süreç kişilerin yaşadığı bir hastalık değildir. Bu yüzden kayıp ve yas süreci psikolojik bir rahatsızlık olarak adlandırılmaz. Fakat diğer yandan, kişiler bu süreçte profesyonel bir destek alma ihtiyacı duyabilirler.

Bu süreçte kişilerin göstermiş olduğu tepkiler birbirinden farklıdır. Bu durum bazı kişilerde oldukça sakin bir şekilde geçerken bazı kişilerin ise büyük tepkiler vermesine neden olmaktadır. Fakat kısa terapiler ile oldukça hızlı ve kolay bir şekilde üstesinden gelinebilmektedir. Kişilerin bu süreci atlatması için zamana ve desteğe ihtiyacı vardır.

Kayıp ve Yas Süreci Terapisi

Kayıp ve yas süreci bir hastalık olmadığı için kişilerin ilaca gereksinimi yoktur. Fakat konuşmaya ve kendilerini ifade etmeye ihtiyaçları olabileceğinden dolayı terapiye ihtiyaçları olabilmektedir. Terapiler sayesinden bu süreç hem da hızlı hem de daha kolay bir şekilde atlatılabilmektedir.

Uzman tavsiyeleri sayesinde kişiler bu durumu sağlıklı bir şekilde geçirebilmektedirler. Hemen hemen pek çok farklı psikolojik rahatsızlıkta olduğu gibi kayıp ve yas sürecinde de kişilere psikolojik destek veren psikolog Doğan Tura, İzmir’de kendi kliniğinde bu hizmeti vermektedir. Kayıp ve yas sürecinde olan kişiler uzman bir isim olan Doğan Tura ile iletişime geçerek sağlıklı bir süreç geçirebilmektedir.

Kayıp ve Yas Sürecini Atlatmak İçin Tavsiyeler?

Kayıp ve yas süreci, kişiler için oldukça zordur. Bu süreçte kişilerin kendisini tamamen izole ederek yıpratması sürecin kolay bir şekilde atlatılmasına engel olur. Buna bağlı olarak da sosyal ilişkiler her zaman oldukça önemlidir. Kişilere bu süreçte iyi gelecek ve sürecin içinde kısa da olsa çıkmalarına yardım edecek pek çok durum vardır. Kayıp ve yas sürecinde olan kişilerin bu süreci kolay bir şekilde geçirmesi için bazı tavsiyeler vardır. Bu tavsiyeler şu şekilde belirtilmektedir;

  • Bu süreci tek başınıza atlatmaya çalışmayın. Çevrenizde sizi dinleyecek ve destek olacak kişiler olmalı.
  • Sosyal ve aile ilişkileri oldukça önemlidir. Sizi anlamayacaklarını düşünerek arkadaşlarınızdan uzaklaşmayın.
  • Sabırlı olmak oldukça önemlidir. Yas uzun bir süreçtir ve her şeyin bir anda düzelmesini beklemeyin.
  • Ağlamak oldukça doğal ve rahatlatıcıdır. “Güçlü olmalıyım” algısıyla kendinizi yormayın.
  • Konuşarak, yazarak ya da çizerek duygu ve düşüncelerini ifade edin. Kendinizi ifade etmekten kaçınmayın.
  • Yıldönümleri, doğum günleri ve bayramlar gibi özel günlere katılmaktan kaçınmayın. Sosyal ilişkiler bu acının atlatılması için oldukça yardımcı olacaktır.
  • Cenazeye katılmak, duaya gitmek ve mezar ziyareti yapmak zor gelse de acınızı yaşamanızı ve kendinizi ifade ederek kaybı kabullenmenizi kolaylaştırır.
  • İş ve okul gibi aktivitelerinizden koparak kendinizi izole etmeyin. Sosyal aktivitelerden uzaklaşmayın.
  • Uyku ve yemek gibi fiziksel ihtiyaçlardan kaçınmayın.
  • Acının üstesinden gelebilmek için alkol ya da diğer zararlı maddelere yönelmeyin. Unutmak için çabalamak yerine bu süreci kabullenin ve zamana bırakın.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir