Manisa aile terapisi, aile içinde yaşanan zihinsel ve psikolojik sorunların ortadan kaldırılması amacıyla yapılır. Toplumu oluşturan en küçük yapı olarak aile tanımlanabilir. Günümüz dünyasında aileler artık çekirdek aile olarak anne, baba ve çocuklardan oluşur. Aile içinde yaşanan uyumsuzluklar, dengesizler ve sorunlar ortaya çıkartılmadığında ve aile terapisi uygulanmadığında daha çok büyür. Çözülemeyen sorunlar ailenin dağılmasına dahi neden olur.

Bazı durumlarda tüm ailenin terapilere katılması gerekirken çift ve ilişki terapisi ile sadece eşlerin katılması gerekir. Çiftlerin mutlaka evli olmaları da gerekmez. Uzun süreli olan birlikteliklerde çiftler arasında da sorunlar ortaya çıkabilir. Uzman psikolog Doğan Tura çift ve ilişki terapilerinin yanında danışmanlık hizmetini de verir. Alınan danışmanlık ile ailelerin ve çiftlerin daha kaliteli ilişkiler kurmaları, uyumlu, mutlu ve huzurlu bir yaşamları olur.

Manisa Aile Terapisi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Ailelerin olduğu gibi çiftlerinde ilişkilerinde yaşanan sorunlar için özel olarak geliştirilen psikoterapi olarak Manisa çift ve ilişki terapisi tercih edilir. Ailelerin, çiftlerin ilişkilerinin gelişmesini, birbirlerini anlamalarını ve yaşadıkları sorunların aşılmasını bu psikoterapi yöntemi sağlar. Terapilerde ailenin bütün üyelerinin katılması gerekebilir. Bu yaşanan sorunların aile içinde etkilediği bireylere bağlı olarak değişir. Uzman psikolog danışanların sorunlarını öğrenir ve etkilenme durumuna bağlı olarak aile üyelerinin tümünün katılımını isteyebilir.

Uzman psikolog tedaviyi programlar ve aile ile paylaşır. Terapileri aile bireylerinin katılım sağlayabileceği sürelerde planlar. Bu şekilde tedavi programında aksama olmasının önüne geçer. Ailede, çiftler arasında yaşanan sorunların açıkça ortaya koyulması ve çözüme kavuşturulması ile ayrılık gibi sorunların yaşanmasının önüne geçilir. Fikir ayrılıkları ve aile içi çatışmalar nedeniyle boşanma aşamasına gelen çiftlerin sorunlarından kurtulmaları mümkün olur. Aile ve çift terapilerinde çözüm bulunan sorunlar arasında şunlar yer alır.

  • Aile için iletişimsizlik
  • Ebeveynlik sorunları
  • Kardeşler arasında yaşanan sorunlar
  • Ergenlik ve gençlik sorunları
  • Aile bireylerinden birinin kaybı sonucu yaşanan yas süreci
  • Boşanma ayrılık süreci
  • İlişkide yaşanan duygusal uzaklaşmalar
  • Çiftler arasında tartışmalar
  • Evlilik eski heyecan ve mutluluk kaybolduysa
  • Çiftler arasında cinsel sorunlar yaşanıyorsa

Manisa Çift ve İlişki Terapisi

Her çiftin arasında yaşanan ilişkilerde sorunlar olabilir. Bu sorunları çiftlerin tek başına aşamadığı takdirde ise profesyonel destek alınması gerekir. Böylece alınan psikolojik destek ile çiftlerin uyumu maksimum seviyeye gelir. Arda oluşan güvensizlikler ve kıskançlık duyguları da ortadan kalkar. Uzman psikolog tarafından uygulanan terapiler ile çift arasında uyum sorunları ortadan kalkar. Evlilikte ya da çiftler arasında her sorun yaşandığında ilişkinin bitirilmemesi gerekir. Öncelikle çiftler kendi aralarında konuşmalı ve sorunun üstünü örtmemelidirler.

Çiftlerin kendi başlarına sorun çözemedikleri sorunlarına da deneyimli psikolog yaptığı terapiler ile son verir. Manisa çift ve ilişki terapisi yeni başlayan sorunların da büyümeden çözülmesinde etkili olur. Tartışmalar sırasında boşanma ve ayrılma sözcüklerini söylemeden önce ilişkinizi devam ettirmek için yeterli çabayı gösterdiğinizden emin olmanız gerekiyor. Uzman psikologdan profesyonel destek almadığınız takdirde yeterli çabayı gösterdiğinizden emin olamazsınız.

Manisa aile terapisi ailenin bütün üyelerinin bir arada katıldığı terapiler şeklinde yapılır. Bunun yanında bireysel terapi, yetişkin terapisi, ergen ve çocuk terapisi, cinsel terapi gibi farklı çalışma alanları da bulunur. Tüm bu alanlarda psikolog uygun terapi yöntemlerini tercih eder. Aynı zamanda teknolojik gelişmeleri de yakından takip eder ve terapi programlarında kullanır. Gizlilik ve mahremiyet konularına çok önem verir. Yapılan terapilerin içeriğini diğer kişilerle kesinlikle paylaşmaz. Ailenin her bireyi ile empati kurar onları anlar ve asla yargılamaz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir