Uçuş fobisi günümüzde uçak kullanımının artmasıyla paralel olarak artış göstermiş bir fobidir. Bu korkuya sahip kişiler uçağa binmek durumu söz konusu olduğunda öncesinde ve sonrasında ciddi kaygılar yaşarlar. Bu durumdan kurtulmak için psikolojik destek alınabilir.

Bu korku çocukluktan da gelebilir sonradan da ortaya çıkmış olabilir. Araştırmalara bakıldığında seyahat yöntemlerinden en güvenli olanı havayollarıdır. Uçak seyahatinde can kaybı oranı diğerlerine göre en azdır. Buna rağmen çeşitli nedenlerden dolayı uçak fobisi yaşanmaktadır.

Günümüzde her şeyi çok hızlı yaşamak, her yere kısa sürede ulaşmak istiyoruz. Bu nedenle en hızlı ulaşım araçlarını tercih ediyoruz. Uçak tüm ulaşım araçları arasında hiç şüphesiz en hızlısıdır. İnsanlara zaman tasarrufu sağlamasının yanında uçakla seyahat etmek oldukça konforludur. Fakat bu durum uçuş fobisi olanlar için çok da kolay tercih edilebilecek bir ulaşım yolu olmayabilir.

Uçuş Fobisi Belirtileri

Bir kişide uçak korkusu olup olmadığı nasıl anlaşılır diye baktığımızda uçma korkusu olan bireyde uçma eyleminin düşüncesi bile bir çeşit anksiyeteye neden olur. Şiddet seviyesi arttıkça kişide anksiyete olarak görülen bu fobi panik atağa dönüşebilir.

Uçuş korkusu bazen yükseklik ve kapalı alan korkusu olan kişilerde de ortaya çıkabilir. Bu tür korkuları olan kişiler uçuş sırasında;

  • Mide bulantısı
  • Sinirlilik hali
  • Yutkunmada güçlük
  • Nefes alamama
  • Baş ağrısı gibi durumlar yaşayabilir.

Uçak Fobisi Neden Olur?

Uçak fobisi doğuştan gelen bir korku değildir. Sonradan kazanılan bu korku küçük yaşlardan itibaren ya da yetişkinlikte ortaya çıkmış olabilir. Uçuş fobisi bazen tek bir nedene dayalı olabilir. Tek bir travma bu korkunun sebebi olabilirken bazen de birkaç etken bir araya gelerek uçuş fobisine neden olur. Bilinç dışı durumlar da bu korkunun ortaya çıkmasında etken olabilir.

Geçmişte yaşanan bir kötü deneyim, izlenen bir film ya da olumsuz bir olaya tanık olmak gibi durumlar uçuş fobisine zemin hazırlamış olabilir. Peki uçak korkusu olanlar ne yapmalı? Bu tür durumlarda uzman psikologdan yardım alınması önerilir.

Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?

Uçak korkusu nasıl yenilir diye baktığımızda bu korkuyu yenmek için öncelikle hangi durumun uçak fobisine neden olduğu bilinmelidir. Ancak bunu bireyin tek başına hatırlaması ya da bu sorunu çözümlemesi mümkün olmayabilir. Bu nedenle bir uzman yardımı almak şarttır. Bu süreçte uçuş yapmak durumunda olan kişiler için birkaç önerimiz vardır. Bunlar;

  • Uçuş öncesinde kişiyi rahatlatacak nefes egzersizleri yapılabilir.
  • Uçuş gününün uygun bir hava durumu olan güne alınması korkunun

artmasına neden olabilecek bir durumla karşılaşmamak için daha sağlıklı olacaktır.

  • Uçuş yolculuğu kişiye destek ve güven verecek bir kişi ile yapılabilir.

Tüm bunlara rağmen geçmeyen uçuş korkusu için uzman desteği gerekir. İzmir Anka Psikoloji kliniği bu tür sorunlarınız ile başa çıkmanız için her zaman yanınızdadır.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir